Tel: +48 (71) 346 61 61
Kom: 602 654 524
biuro@majsterglass.pl

Schody i podesty szklane. Podłogi ze szkła hartowanego

Jednym z coraz częściej wykorzystywanych w architekturze elementów są schody, podesty a nawet podłogi i stropy ze szkła hartowanego. Dzięki swej wręcz awangardowej prezencji szklane schody przede wszystkim instalowane są w nowoczesnych wnętrzach obiektów publicznych. Nie stanowi to już jednak reguły, gdyż na takie konstrukcje ze szkła decyduje się coraz więcej osób pragnących zaaranżować swoje domy czy też dwupoziomowe mieszkania w sposób nowoczesny i efektowny.

Schody i podesty szklane. Bezpieczeństwo, wymagania wytrzymałościowe

Polskie przepisy budowlane nie określają odrębnych wymogów konstrukcyjnych dla schodów czy też podłóg szklanych. Podlegają one tym samym normom wytrzymałościowym i przepisom zapewniającym bezpieczeństwo co konstrukcje z materiałów tradycyjnych. Oznacza to, że konstrukcje szklane schodów, podestów i stropów, mimo swej pozornej lekkości i kruchości, są równie bezpieczne dla użytkowników jak te tradycyjne.

Schody, podesty, stropy ze szkła. Materiał, technologia

Stopnie i podesty szklanych schodów oraz szklane stropy wytwarzane są z laminatów szkła hartowanego i bezpiecznego. Najczęściej są to trzy tafle (warstwy), klejone za pomocą żywic chemoutwardzalnych bądź też, a jest to znacznie częściej wykorzystywane rozwiązanie, laminowane folią PVB. Grubość poszczególnych warstw szkła dobierana jest odpowiednio do rozpiętości konstrukcji i sposobu mocowania jej elementów.

Zarówno folia jak i żywice mogą być bezbarwne jak i kolorowe, co dodatkowo podnosi walory estetyczne materiału. Efekty kolorystyczne osiągnąć można także stosując szkło barwione w swej masie. Stosowane są także płaskie zdobniki pomiędzy warstwami, na przykład zdjęcia, cienkie tkaniny, fototapetę czy pył brokatowy.

Efekt wizualny osiągnięty przy użyciu barwnej folii czy też żywicy to z konstrukcyjnego punktu widzenia rzecz drugorzędna. Dużo ważniejsze są cechy, jakich dzięki nim nabiera szklany laminat. To one, dzięki wyjątkowej odporności na rozciąganie, w razie pęknięcia szkła, utrzymują nadal stopień czy podest w całości. Laminat zapewnia także korzystniejszy rozkład naprężeń przy obciążeniach punktowych.

Same elementy szklane stropów i schodów mogą mieć dowolny kształt, zarówno prostokątny jak i zaokrąglony. Ich krawędzie są frezowane i polerowane w celu usunięcia karbów co pozwala uniknąć pękania pod wpływem naprężeń mechanicznych bądź termicznych.
Górna powierzchnia podestów, stopni i spoczników a także podłóg szklanych zazwyczaj pokrywana jest warstwami antypoślizgowymi (folie antypoślizgowe, warstwy ceramiczne nanoszone metodą sitodruku) bądź podlega ryflowaniu czy też matowieniu przez piaskowanie.

Szklane schody i podłogi. Możliwości konstrukcyjne

Szklane schody to bogactwo dostępnych architektonicznych rozwiązań. Dotyczy to zarówno kształtów jak i położenia biegów czy metod mocowania stopni i spoczników. Projektant może wybierać pomiędzy konstrukcjami jedno i wielobiegowymi, jedno i dwu belkowymi, ze stopniami i spocznikami mocowanymi punktowo lub liniowo. Można wybrać tradycyjne rozwiązania jak schody proste czy zabiegowe, półkowe, schody kręcone wsparte na słupie bądź samonośne lub też zrealizować indywidualną koncepcję, łączącą w jedność stylistyczną nawet kilka klasycznych form. Wszystko zależy tylko od wyobraźni i pomysłu na aranżację. Z technicznego punktu widzenia, w przypadku szklanych schodów, można zrealizować praktycznie wszystko.

W odróżnieniu od szklanych schodów, w przypadku podłóg ze szkła stanowiących element konstrukcyjny stropu nie mamy już tylu możliwości. Zazwyczaj jest to płyta z laminatu szklanego, wsparta na metalowej bądź żelbetowej ramie, umieszczana w otworze w stropie. Inwencja projektanta ograniczona jest do umiejscowienia i dobrania właściwego kształtu. Równie proste zadanie stoi przed architektem w przypadku podłóg szklanych osłonowych. To jednowarstwowe płyty szkła hartowanego umieszczane na istniejącej już podłodze i nie wymagające specjalnych zabiegów konstrukcyjnych.

Uwaga!

W dniach od 10.08.2020 do 14.08.2020 nasza firma będzie zamknięta.

Prosimy o uwzględnienie tego okresu w planowaniu odbioru i realizacji zamówień.

Dziękujemy serdecznie.