Jak dbać o lustra w łazience?
- Szczegóły
Lustro w łazience służy nie tylko do przeglądania się w nim, jest ono także piękną ozdobą - odbija światło optycznie powiększając wnętrze. Niestety w pomieszczeniu pełnym wilgoci, często umieszczone przy umywalce, lustro jest narażone na częsty kontakt z wodą i zabrudzenia. Aby służyło ono jak najdłużej, trzeba dbać i zabezpieczać je w odpowiedni sposób. Jak prawidłowo usuwać brud nie rysując lustra i nie uszkadzając warstwy srebra? Jak je myć, aby nie zostawały na nim smugi? W tym artykule omówimy te zagadnienia.
Najczęstsze błędy podczas mysia luster
Większość błędów popełnianych podczas mycia luster wynika z myślenia, że lustro to szyba i należy dbać o nie jak o okna. Lustro nie składa się tylko ze szklanej tafli odpornej na substancje chemiczne - ma naniesioną od tyłu warstwę srebra, która odpowiada za to, że szkło staje się zwierciadłem. Krawędzie lustra odsłaniają dostęp do warstwy srebra, co sprawia, że substancje po zetknięciu z nim będą wywoływać reakcję. W ten sposób pojawiają się ciemne plamy na krawędziach luster. Nieodpowiednie środki myjące mogą uszkodzić warstwę zabezpieczającą tzw. podlew. Aby nie dopuścić do zniszczenia tafli lustra, należy unikać środków o silnie kwaśnym lub silnie zasadowym odczynie pH. Są to środki takie jak:
- Woda z octem,
- Woda z amoniakiem,
- Mleczko do czyszczenia,
- Rozpuszczalniki (benzyna, aceton).
Jak czyścić i pielęgnować lustra
Lustra powinno czyścić się miękką szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie, najlepiej z mikrofibry lub z jonami srebra. Po umyciu do przetarcia należy użyć takiej samej ściereczki tylko, że suchej - dzięki temu na lustrze nie pozostaną smugi. Do przecierania można użyć również papieru, ale w zależności od rodzaju niektóre z nich mogą zostawiać pyłki. Jest to bardzo ważny krok podczas mycia lustra, ponieważ wycierając wodę od razu, nie pozwalamy jej dotrzeć do krawędzi, co mogłoby skutkować uszkodzeniem warstwy srebra. Jeśli mamy do czynienia z większymi zabrudzeniami i chcemy użyć do nich płynu, możemy sięgnąć po płyn dedykowany do mycia szyb - tylko po taki, który w składzie nie ma octu lub kwasu z cytryny, powinien mieć on odczyn neutralny.